مقالات آموزشی

سیستم های  VRF و VRV

VRF

 VRF و VRV

VRF: Variable Refrigrant Flow

VRV: Variable Refrigrant Volume

vrf به معنی کنترل جریان های مبرد است که با استفاده از اینورتر انجام میشود و این کنترل جریان مربوط به اواپراتور هایی با ظرفیت های متنوع است که در ساختمان به کار رفته است.

vrv همان سیستم vrf میباشد که میزان مایع مبرد جریانی در سیستم را کنترل میکند و این کنترل با استفاده از Vav Box انجام میشود . مزیت این کار افزایش ضریب عملکرد سیستم نسبت به vrf است در نتیجه مصرف برق کمتری را شاهد خواهیم بود ولی هزینه اولیه سیستم vrv به دلیل استفاده از Vav Box و همچنین قیمت دستگاه ، بالا خواهد بود و به طور معمول در ایران از Vav استفاده نمیشود ولی سیستم های  VRF از لحاظ اقتصادی منطقی است.

به طور کلی سیستم های vrf  به سیستم هایی گفته میشود که از چندین واحد داخلی به نام اواپراتور که نوعی ترمینال داخلی به حساب می آید و یک یا چند کندانسور خارجی تشکیل شده است. مبرد سرد شده از کندانسور به اواپراتور های موجود در ساختمان ارسال شده و در اواپراتور با فضا تبادل دمایی خواهد کرد و فضا سرد خواهد شد و آنگاه مبرد به کندانسور برمیگردد تا گرمای دریافتی خود را در محیط رها کند این روش کار vrf به صورت کلی و ساده میباشد. از مزایای این سیستم ها ضریب عملکرد بالای آن است و علت استقبال از vrf راحتی نصب و راه اندازی آن است و همچنین در این سیستم نیاز به مقاوم سازی سقف برای جایگزینی تجهیزات تهویه مطبوع  نمی باشد. موتورخانه به طور کامل حذف میشود و همچنین شما میتوانید برای هر اتاق دمای دلخواه را به صورت مستقل از سایر فضاها تنظیم کنید. در این تکنولوژی از کمپرسور دور متغییر اسکرال استفاده شده که خود سبب مصرف  انرژی کمتری است.

طول لوله کشی تا ۱۰۰۰ متر در ساختمان مجاز است و حداکثر اختلاف ارتفاع یونیت خارجی از دورترین اواپراتور نباید بیشتر از ۱۰۰ متر باشد. به طور معمول هر یونیت خارجی تا ظرفیت ۱۶kw در بازار ارائه میشود.

موانع استفاده از این سیستم:

– باید دقت کنیم در مناطقی که زمستان های بسیار سردی دارند استفاده از این سیتم توصیه نمیشود زیرا خطر یخزدگی بسیار بالاست و در بسیاری از پروژه ها این مشکل مشاهده شده. ولی در آب و هوایی مانند شهر تهران میتوان از این تکنولوژی استفاده نمود و در شرایط آب و هوایی مانند شهر ارومیه این سیستم توصیه نمیشود.

 – نکته دیگر این است که تامین گرمایش ساختمان در صورتی که به طور کامل از این روش استفاده شود هزینه اولیه را بالا میبرد.

–  لوازم جانبی گرانتر از دیگر سیستم ها

در هر حال باید در انتخاب سیستم تهویه مطبوع نظر مشاور پروژه را مد نظر قرار داد تا هزینه های انتخاب اشتباه تجهیزات بر کارفرما تحمیل نشود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *