مقالات آموزشی

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی دستگاهی است که با صاف نمودن (فیلتراسیون) فیزیکی آب باعث جداسازی ذرات موجود نظیر گل و لای ، رنگ، مواد آلی ، پلانکتون ، باکتری ها و ذرات حاصل از خوردگی از آب می شود.

این فیلتر ها به صورت استوانه های تحت فشار طراحی می شوند. داخل ستون ها به وسیله شن سیلیسی پر می گردد که معمولا یک لایه ذرات درشت روی نازل ها جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک یا دو لایه ذرات ریز بر روی آنها ریخته می شود. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن ، مواد معلق آب، گیر کرده و آب تقریبا عاری از مواد معلق به دست می آید. پس از جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج های فیلتر ، افت فشار در فیلتر افزایش پیدا کرده که در صورت رسیدن به حد معینی ، فیلتر شنی نیاز به شستشو خواهد داشت.

شستشوی فیلتر ها

به صورت کلی شستشوی فیلتر ها به صورت معکوس و به وسیله هوا و آب و یا فقط آب انجام می شود.

شستشو با هوا

در صورت لزوم استفاده از هوا جهت شستشوی فیلتر در اولین مرحله صورت می پذیرد. این عمل سبب جداسازی ذرات جامد از بستر شن و کاهش مصرف آب در پروسه شستشو می گردد.

جهت تامین هوا از دستگاه بلوئر از نوع دوار با ظرفیت مناسب مجهز به فیلتر مکش ، صدا خفه کن ، شیر های کنترل و یکطرفه و شیر اطمینان استفاده میگردد. لوله ورودی هوا به فیلتر معمولا در سطحی بالاتر از قسمت فوقانی فیلتر و مجهز به یک دستگاه شیر یکطرفه جهت جلوگیری از ورود آب به بلوئر می باشد.

شستشو با آب

ذرات جمع شده توسط لایه های ماسه در طول مدت فیلتراسیون به وسیله آب شستشو معکوس می شوند و تخلیه میگردند مسیر ورودی آب شستشو معکوس در جهت عکس آب ورودی به فیلتر می باشد و برای شستشو فیلتر بایستی از آب فیلتر شده استفاده نمود.

انواع فیلتر های شنی

فیلتر های شنی از دو نوع ثقلی و تحت فشار هستند.

کاربرد فیلتر های فیلتر شنی تحت فشار

۱-فیلتراسیون آب های سطحی

اکثر آب های سطحی دارای مواد معلق بوده و قبل از استفاده بایستی مواد معلق آن جدا گردد (علاوه بر این ممکن است که مواد معلق در طی پروسه تصفیه حذف مواد کلوییدی یا رنگ در آب ایجاد گردد) در صورتیکه میزان مواد معلق در حد قابل قبولی باشد( حداکثر تا ۲۰۰ میلی گرم در لیتر ) می توان از فیلتر های شنی تحت افشار استفاده نمود و در مواردیکه بار مواد معلق بیش از حد مجاز باشد وجود مخازن ته نشینی اولیه جهت کاهش بار مواد معلق ورودی به فیلتر ضروری خواهد بود و سرعت فیلتراسیون قابل قبول جهت حذف مواد معلق آب های سطحی بین ۵ تا ۱۵ متر برساعت می باشد.

۲- مواد معلق در مدار برگشتی برج های خنک کن

مواد معلق در مدار برگشتی برج های خنک کن می تواند به بخش های مختلف سیستم صدمه برساند که بااستفاده از فیلتر های شنی تحت فشار می توان میزان مواد معلق موجود در آب مواد برگشتی برج های خنک کن را به حداقل مقدار رسانید.

۳- فیلتراسیون نهایی  پساب های صنعتی و انسانی

اغلب در پساب های خروجی از سیستم های تصفیه مقداری مواد معلق موجود است که لازم است میزان مواد معلق در این نوع پساب ها جهت مصارف معین به حداقل برسد.

۴- فیلتراسیون آب استخر

آب استخر ها شامل ناخالصی هایی از قبیل مو، رنگ مواد جامد و شناور و …. می باشد که حذف ناخالصی های موجود در استخر با سیر کولاسیون دائمی آب استخر و عبور آن از فیلتر های شنی تحت فشار امکان پذیر خواهد بود. ذرات شناور موجود در آب استخر توسط استرینر حذف گردیده و سایر ذرات معلق پس از عبور آب از فیلتر شنی تحت فشار جدا می گردد.

۵- حذف طعم و رنگ نامطبوع آب و کلر زدایی

با استفاده از کربن اکتیو متبلور در فیلتر های تحت فشار می توان طعم نامطبوع ، رنگ و کلر اضافی موجود در آب را به کمک خاصیت جذب سطحی مناسب کربن اکتیو حذف نمود.

۶- دیگ های بخار کارواش و خشکشویی که از آب چاه استفاده می کنند

کنترل (استفاده و شستشوی فیلتر) فیلتر های شنی تحت فشار می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک باشد.

ویژگی ها و مشخصات فیلتر شنی شرکت آترون

*تامین آب با کیفیت بالا

*حداقل هزینه تعمیر و نگه داری

*حداقل افت فشار

*اشغال فضای کم

*فشار کاری ۶ برابر

*مجهز به شیر نمونه برداری، شیر هواگیری و فشار سنج

*بدنه از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی

*ساخت شده بر اساس استاندارد HSME

*فولاد مصرفی از نوع A106 Gr-B ,DIN17155-17Mn4 یا سایر فولاد های مشابه.

*نازل های مورد استفاده در قسمت های جمع کردن و پاشش آب از جنس پلی اتیلن فشار قوی و برنجی.

*قسمت های داخلی بعد از سند بلاست با دو لایه اپوکسی پوشانده شده ، قسمت خارجی دستگاه نیز با یک لایه ضد زنگ و یک لایه رنگ روغنی رنگ آمیزی می شود.

*هزینه نگه داری و تعمیرات کم

*قابل ارائه با سیستم کنترلی به صورت دستی، نیمه اتوماتیک ، تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *