مقالات آموزشی

مختصری در مورد کوره ذوب

کوره ذوب

کوره های ذوب برای گرم شدن بیش از حد مواد جامد تا مایع شدن استفاده می شوند. به طور معمول ، از تجهیزات پردازش حرارتی برای تغییر خصوصیات داخلی یا سطح مواد با بالا بردن دمای دقیق آنها استفاده می شود.

در نمونه فلزات ، این امر معمولاً باعث افزایش شکل پذیری در هزینه های مقاومت و سختی می شود. بنابراین به یک کوره صنعتی با قابلیت تولید و حفظ دمای کمتر از نقطه ذوب مواد مورد نیاز است.

برای مقایسه ، یک کوره ذوب دمای بیش از حد داغ تولید می کند که بالاتر از نقطه ذوب فلز است و باعث تجزیه ساختار فیزیکی آن می شود که منجر به مایع سازی می شود. این انتقال فاز کاملاً به فشار و دما وابسته است. غیر معمول است که فلزات می توانند در دمای محیط در حالت مایع وجود داشته باشند ، به استثنای یوتیک های شناخته شده مانند آلیاژهای پایه گالیم (Ga-) و جیوه (Hg).

کوره ذوب باید قادر به تولید و حفظ دمای لازم در مدت زمان طولانی برای دستیابی به مخلوط مذاب همگن باشد. معماری کوره های ذوب بی شماری وجود دارد که توانایی انجام این فرآیند را دارند.

کوره ذوب کوبولا

کوره ذوب گنبد معمولاً از یک محفظه گرمایش عمودی با آرایش شفت تشکیل شده است که با لایه هایی از مواد قابل احتراق مانند سنگ آهک و کک بسته بندی شده است. ورودی ها هوا را به داخل محفظه می رسانند تا احتراق را تسهیل کنند در حالی که درب کار اجازه دسترسی آسان به پایین ترین قسمت گنبد را می دهد. در اینجا جایی است که مواد اولیه به مخلوط مذاب تبدیل می شوند که می تواند به صورت دوره ای از طریق فواره خارج شود.

کوره های کاپولا کمک خوبی برای فرآیند ذوب در ریخته گری های فلزات آهنی است. معماری مستحکم و ساده ای است ، اما برای تخلیه ایمن و کنترل میزان انتشار باید ملاحظات بیشتری در نظر گرفته شود. معمولاً قسمت بالای شاخه گنبد با یک فیلتر ابتکاری که برای استخراج ذرات از زباله های گازی طراحی شده است ، بسته می شود.

کوره های القایی
کوره های ذوب القایی که با یک اصل کاملاً متفاوت با نسخه کوبولا کار می کنند ، از عناصر گرمایشی مارپیچ تعبیه شده درون یک بتونه یا درون دیواره های محفظه گرمایش استفاده می کنند. این عناصر گرمایشی پیچ خورده انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کنند که از طریق مواد با درجات برجسته یکنواختی حرارتی تابش می کند.

محدود کردن استفاده از سوخت های قابل احتراق در یک مرکز ، به ویژه برای برنامه های ذوب معمول ، منجر به یک کار ایمن روزانه برای پرسنل و اجزا components می شود. سیم پیچهای القایی مارپیچ که از فلزات حرارتی و سرامیکهای نسوز ساخته می شوند ، طول عمر سرویس را افزایش می دهند و امکان سازگاری مناسب با کنترلهای اضافی را فراهم می کنند.

برای کاهش تولید و انتشار بخارات فلز سمی در کوره های ذوب فلزات ، می توان کنترل های اضافی را اعمال کرد و دوچرخه سواری حرارتی را خودکار کرد.

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *