مقالات آموزشی

مزیت های کوره القایی

کوره القایی

کوره القایی کوره الکتریکی است که در آن گرما با گرمایش القایی فلز اعمال می شود. ظرفیت کوره های القایی از کمتر از یک کیلوگرم تا صد تن متغیر است و برای ذوب آهن و فولاد ، مس ، آلومینیوم و فلزات گرانبها استفاده می شود.

مزیت کوره القایی فرآیند ذوب تمیز ، کم مصرف و قابل کنترل در مقایسه با بیشتر وسایل ذوب فلز است.

بیشتر کارخانه های ریخته گری مدرن از این نوع کوره ها استفاده می کنند و هم اکنون تعداد بیشتری از کارخانه های آهن ریخته گری جایگزین کوپل ها با کوره های القایی می شوند تا چدن را ذوب کنند ، زیرا قبلاً مقدار زیادی گرد و غبار و سایر آلاینده ها منتشر می شود.

از آنجا که از قوس یا احتراق استفاده نمی شود ، دمای مواد بالاتر از حد لازم برای ذوب شدن آن نیست. این می تواند از دست دادن عناصر آلیاژی ارزشمند جلوگیری کند.

یک اشکال عمده در استفاده از کوره های القایی در یک ریخته گری ، کمبود ظرفیت تصفیه است. مواد شارژ باید از محصولات اکسیداسیون و دارای ترکیب شناخته شده تمیز باشند و برخی از عناصر آلیاژی ممکن است به دلیل اکسید شدن از بین بروند (و باید دوباره به مذاب اضافه شوند).

در نوع بدون هسته ، فلز در یک بوته حلقوی قرار می گیرد که توسط یک سیم پیچ برقی جریان متناوب با آب خنک شده احاطه شده است. کوره القایی از نوع کانال دارای یک حلقه از فلز مذاب است که از طریق یک هسته آهنی یک سیم پیچ ثانویه تک چرخشی ایجاد می کند.

کوره القایی متشکل از یک بوته رسانای غیر رسانا است که بار فلزی را که باید ذوب شود نگه داشته و توسط سیم پیچ مسی احاطه شده است. جریان متناوب قدرتمندی از طریق سیم عبور می کند. سیم پیچ یک میدان مغناطیسی به سرعت معکوس ایجاد می کند که به فلز نفوذ می کند. میدان مغناطیسی با القای الکترومغناطیسی جریان های گردابی ، جریان های الکتریکی مدور را در داخل فلز ایجاد می کند. جریان های گردابی که از طریق مقاومت الکتریکی فلز فله جریان می یابند ، آن را با حرارت دادن گرم می کنند. در مواد فرو مغناطیسی مانند آهن ، مواد ممکن است توسط هیسترزیس مغناطیسی ، معکوس دو قطبی مغناطیسی مولکولی در فلز ، گرم شوند. پس از ذوب شدن ، جریان های گردابی باعث هم زدن شدید مذاب می شوند و اطمینان حاصل می کنند که خوب مخلوط می شوند.

یک مزیت گرمایش القایی این است که گرما بیش از آنکه توسط سوخت سوزاننده یا منبع حرارت خارجی دیگر اعمال شود ، درون خود بار کوره تولید می شود ، که می تواند در کاربردهایی که آلودگی ایجاد می کند مهم باشد.

فرکانس های کاری از فرکانس مطلوبیت (۵۰ یا ۶۰ هرتز) تا ۴۰۰ کیلوهرتز یا بالاتر متغیر است ، معمولاً به ماده ذوب شده ، ظرفیت (حجم) کوره و سرعت ذوب مورد نیاز بستگی دارد. به طور کلی ، هر چه حجم ذوب کمتر باشد ، فرکانس کوره مورد استفاده بیشتر است. این به دلیل عمق پوست است که اندازه گیری فاصله ای است که جریان متناوب می تواند در زیر سطح هادی نفوذ کند. برای همان رسانایی ، فرکانسهای بالاتر عمق پوستی کم دارند – که نفوذ کمتری به مذاب است. فرکانس های پایین تر می توانند همزن یا تلاطم در فلز ایجاد کنند.

آهن ذوب کوره یک تنی از قبل گرم شده می تواند ظرف مدت یک ساعت بار سرد را تا رسیدن به میزان بهره برداری ذوب کند. منابع تغذیه از ۱۰ کیلووات تا ۴۲ مگاوات است ، به ترتیب با اندازه ذوب ۲۰ کیلوگرم تا ۶۵ تن فلز.

یک کوره القایی عامل معمولاً صدای همهمه یا زمزمه (به دلیل نوسان نیروهای مغناطیسی و فشار مغناطیسی) را ساطع می کند ، این امر می تواند توسط اپراتورها تشخیص داده شود که آیا کوره به درستی کار می کند یا نه.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *