مقالات آموزشی

هواساز با کویل DX

هواساز با کویل DX

هواساز DX

به طور معمول سیستم های سرمایش براساس چیلر و فن کوئل تجهیز میشوند و یا در صورت نیاز پروژه هواساز نیز به آن اضافه میشود.

در این روش گرچه مرسوم است، نقاط ضعفی وجود دارد  از جمله این نقاط ضعف:

– محاسبه دقیق و همخوانی چیلر و فن کوئلها و هواساز استاندارد، از مسائل مهم است که باید با دقت زیادی انجام شود و همچنین در صورت ضعف در اجرا شاهد نشتی آب از مسیر لوله های فن کوئل بوده ایم.

– مساله دیگر تامین آب جبرانی برای برج خنک کن  در این سیستم هاست( که البته کاربرد برج برای چیلر های آب خنک و جذبی است) که در بعضی از موارد برای تامین این آب برای ساختمان دچار مشکل خواهیم شد.

– هزینه های نصب و راه اندازی و همچنین تعمیرات و نگهداری در این حالت نسبت به هواساز DX بسیار بیشتر است.

حال مختصری به نحوه کارکرد هواساز DX می پردازیم. هواساز dx دارای دو بخش داخلی و خارجی است که بخش داخلی آن وظیفه تبخیر مبرد (evaporate) را به عهده دارد و با لوله های مسی به بخش بیرونی متصل است و بخش بیرونی هم موظف به دفع حرارت موجود مبرد است. این سازوکار یک سیستم کامل تهویه وطبوع است که در یک دستگاه گنجانده شده است در حالیکه در روش چیلر فن کوئل چند دستگاه با هم این وظیفه را انجام میدهند. این مزیت یکپاچه بودن تهویه مطبوع در یک دستگاه هواساز DX سبب کارکرد ساده  و نصب و راه اندازی ساده شده است و تقریبا نیازی به تعمیرات و نگهداری ندارد.

هواسازهای DX عموما در رنج ظرفیتی ۲۰۰۰-۱۰۰,۰۰۰m3/hr  طراحی میشوند. در صورت سفارش مشتری میتوان تجهیزات جانبی زیر را به آن اضافه نمود:

کویل گرمایشی، فیلترهای مختلف بنا به کارکرد پروژه، رطوبت زن و طراحی براساس کاربرد در اتاق های تمیز

– به مدلی که برای اتاق های تمیز (CleanRoom) بکار میرود هواسازهای هایژنیک گفته میشود. کاربرد این هواساز در صنایع شیمیایی، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، صنایع نظامی و تمام فضاهایی است که نیاز به پاکیزگی هوا در سطح بالایی دارند.

هواسازهای هایژنیک دارای سطوح یکپارچه داخلی هستند که این امر جهت عدم انباشته شدن میکروب ها در مسیر هواست و همچنین فیلتر هایی علاوه بر پیش فیلتر و فیلتر کربن اکتیو در آن بکار میرود، از جمله فیلتر های UV،  هپا و اولپا .

از مزیت های هواساز DX نصب آسان آن است و با استفاده از پیچهایی به سادگی روی سطح خود مینشیند و نیاز به تنظیمات خاصی نیست. سطح صدای این سیستم نیز بسیار کم بوده و با استفاده از عایق های داخلی سطح صدا بیش از این کاهش می یابد و میتوان آن را سایلنت نامید. در هواساز DX میتوان از کمپرسورهای اسکرو یا اسکرال استفاده نمود که انتخاب آن با توجه به ظرفیت دستگاه به عهده سازنده است . فن مورد استفاده هم سانتریفیوژ بوده و از لرزه گیرهایی نیز استفاده میشود تا صدا و لرزشی از دستگاه احساس نگردد و در پی آن عمر هواساز نیز افزایش خواهد یافت. نکات بیشتر در مورد هواسازهای اتاق تمیز در بخش هواساز های هایژنیک (Hygienic) توضیح داده میشود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *