مقالات آموزشی

هواساز

هواساز

به طور کلی هواساز دستگاهی است که میتواند فرایند های تامین هوای تازه ، گرمایش ، سرمایش ، رطوبت زنی ، رطوبت زدایی ، فیلتراسیون و سیستم هیت ریکاوری تحت کنترل اتوماتیک را توسط این دستگاه اعمال نمود.

حرکت هوای تازه به داخل هواساز توسط فن ها  انجام میشود براساس طراحی پروژه میتوان دبی هوا را ثابت یا متغییر کنترل نمود.

Cooling & Dehumidification

سرمایش میتواند با استفاده از آب به هوا انتقال یابد یا در هواساز های DX با استفاده از مبرد انتقال یابد

– در انتقال سرمایش با استفاده از آب به هوا ، باید آب خنک از دستگاه دیگری مانند چیلر تامین شود و آنگاه این آب سرد به اکسچنجر در هواساز انتقال یابد تا سبب سرد شدن هوا گردد ، این اکسچنجر میتواند همان کویل های هواساز باشد.

– در سیستم مبرد، اواپراتور و شیر انبساطی و .. در هواساز و یا سیستم vrf ، سرمایش را به هوا انتقال میدهند اواپراتور شامل گاز مبرد میباشد و مبرد پس از گذشتن از کمپرسور به حالت مایع وارد کندانسور شده  و گرمای خود را به بیرون منتقل میکند.

Filtration

به علت اینکه درصد بالایی از هوای ورودی به فضای داخلی از هوای تازه تامین میشود فیلتراسیون در هواساز از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که با محیط های بهداشتی روبرو باشیم اهمیت سیستم فیلتراسیون بسیار بیشتر خواهد بود .

تمامی فیلتر ها از گروه G(gross filter) and F(fine filter)  میتواند در هواساز بکار گرفته شود.

Humidification

دو سیستم رطوبت زنی مختلف را میتوان در هواساز به کار برد که یکی آدیاباتیک (adiabatic) و دیگری ایزو ترمال

(steam  humidification) است:

۱- در رطوبت زنی آدیاباتیک انرژی گرمایی برای تبخیر آب ، به صورت بیرونی عرضه میشود که به اشکال زیر است:

Vaporization over moistened medium

اجسام متخلخل که قدرت زیادی در جذب آب دارند ابتدا مرطوب میگردد یک سطح مرطوب را تشکیل میدهند  و هنگامی که هوا از روی این سطح مرطوب میگذرد ، رطوبت آن را جذب خواهد کرد.

High pressure water spray-

از نازل هایی برای افشاندن آب روی مسیر هوا استفاده میشود ، این نازل ها آب را با فشار ۱۰۰bar میافشانند. این آب با هوا مخلوط میشود و هوا مرطوب میگردد.

۲- در رطوبت زنی ایزوترمال به یک منبع انژی گرمایی خارجی نیاز داریم ، بخاری که در ژنراتور تولید میشود به هواساز انتقال میابد و این بخار با استفاده از یک دیفیوزر در مسیر هوا تزریق میشود و سبب ایجاد رطوبت در هوا میگردد.

Heating

ایجاد گرمایش در هواساز از طرق مختلفی انجام میشود از جمله: المنت های الکتریکی، مبرد(Heat pump)، گاز طبیعی.

آب گرم برای انتقال به هواساز از طریق بویلر تامین میشود و این آبگرم توسط یک پمپ به قسمت exchanger در هواساز فرستاده میشود.

Heat recovery systems

تجهیزات هیت ریکاوری از جهت ضریب کارایی برای انتقال انرژی بسیار مهم است و این دستگاه به علت کاهش انرژی مصرفی بسیار مهم است. سیستم های هیت ریکاوری به دو گروه regenerative & recupretive تقسیم میشوند:

Recupperative systems

در این سیستم از هیت ریکاوری با طراحی پلیت استفاده میشود  و هوای تازه با هوای برگشتی انتقال انرژی انجام میدهند در حالتی که با یکدیگر مخلوط نمیشوند.

Regenerative systems

– سیستم هیت ریکاوری run around که هوای برگشت و هوا تازه به طور مجزا از دو مبدل جدا از هم عبور میکنند وعامل ارتباط این دو مبدل آب خواهد بود که توسط یک پمپ این انتقال انرژی را انجام میدهد.

–  سیستم هیت ریکاوری Heat pipe heat recovery ، در این سیستم از اصل تبخیر و چگالش برای انتقال انرژی بین دو قسمت مبدل استفاده میشود  به طوری که یک قسمت از مبدل در تماس با هوای برگشتی است و قسمت دیگر مبدل در تماس با هوای تازه هواساز است.

– سیستم هیت ریکاوری Rotary drum  : در این سیستم دستگاه هیت ریکاوری بین هوای تازه و هوای داخلی قرار میگیرد که دما و رطوبت متفاوت دارند ، این سیستم میتواند تنها گرمای محسوس را انتقال دهد یا گرمای محسوس و پنهان را با هم انتقال دهد.

با توجه به اینکه در هواساز های با کویل DX نیاز به استفاده از چیلر و برج خنک کن حذف میگردد این دستگاه بسیار کاربردی میباشد چون هواساز DX خود یک سیستم سرمایش کامل است.

با توجه به سالها تلاش در زمینه سیستم های تهویه مطبوع  و  توجه به جهت گیری کشورهای پیشرو در این صنعت میبینیم که هواسازهای DX مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع میباشند و تقریبا در تمام بناها قابل بکار گیری میباشد.

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *