مقالات آموزشی

CCHP و نیروگاه

CCHP و نیروگاه

CCHP و نیروگاه یا همان موتورخانه مدرن که ترکیبی از موتورهای گاز سوز و چیلرهای متصل به نیروگاه است که برق , حرارت و برودت یک ساختمان را تامین میکند.

CCHP: Combine Cooling, Heating & Power

این اصطلاح در واقع یعنی تامین انرژی الکتریکی و سرمایش و گرمایش یک سیستم به صورت یکجا.

برای رسیدن به این منظور تولید برق از طریق ژنراتورهای گاز سوز (DG) انجام میشود واز گرمای حاصل از احتراق که دمای حدود ۴۸۰c را داراست برای ایجاد گرمایش به دیگ ها یا مبدل ها و برای ایجاد گرمایش به چیلر های جذبی فرستاده میشود. چیلر های مورد استفاده میتوانند انواع مختلفی از چیلر های جذبی باشند اما چیلر مخصوص این تکنولوژی، چیلر جذبی اگزاست مستقیم است. در این حالت ما راندمان بسیار بالای ۹۰ درصد را خواهیم داشت.

فناوری CCHP   که به آن موتورخانه مدرن نیز گفته میشود امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته که در صدر آنها آمریکا قرار دارد به دلایل مختلفی در حال گسترش است. از جمله:

– تولید برق در مکانی دور از شهر و انتقال آن به خانه ها و مصرف کننده ها اتلاف زیادی را در برخواهد داشت که طبق بسیاری از آمارها بازده برق در این حالت حدود ۲۰ درصد است و این بازده به هیچ وجه منطقی نمیباشد.

– استفاده از نیروگاه گاز سوز در مکانی نزدیک پروژه ها سبب از بین رفتن اتلاف انرژی ناشی از انتقال است.

– با بکارگیری گرمای اگزاست و بدنه ژنراتور راندمان به ۹۰ درصد میرسد که ذخیره انرژی بسیار خوبی است.

–  آلودگی زیست محیطی نیروگاه گاز سوز نسبت به سایر موارد بسیار پایین تر است.

– در محل پروژه اعم از زیر زمین یا سقف قابل نصب است

 برای تولید ۱mw  برق به این روش ۲۵ متر مکعب برساعت  گاز شهری مورد نیاز است که عموما در دسترس است.

با راه اندازی این سیستم برای مجتمع های تجاری، بیمارستانی یا تنها با هدف فروش برق، سازمان نیرو موظف به خرید مازاد تولید شماست و هم اکنون سازمان نیرو درحال خرید از نیروگاههای گاز سوز است.

در تحقیقات مقایسه ای در مورد میزان استفاده از CCHP بین کشورهای مختلف انجام شده است و ایران با وجود داشتن منابع عظیم گاز کمترین سهم را تاکنون دارا بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *