مقالات آموزشی

CCHP

cchp

انرژی نقش ویژه ای در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی و رفاه حال مردم یک کشور خواهد داشت تحقیقات نشان میدهد نحوه استفاده از انرژی رابطه مستقیمی با رفاه حال مردم دارد و علت ین امر را میتوان اینگونه بیان کرد که به هر میزانی که از انرژی بهره وری بهتری داشته باشیم و پرت انرژی کمتری داشته باشیم به همان میزان سرمایه های یک کشور ذخیره خواهد شد در این بین انرژی الکتریکی از مهمترین انرژی ها در صنعت و ساختمان به شمار میرود که بکار گیری درست آن سبب ذخیره سرمایه کشور خواهد شد. در این سالها توجه کارشناسان به مقوله تولید برق و حرارت و برودت از ژنراتور های گاز سوز بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از کشور های اروپایی و آمریکا در این زمینه پیش قدم هستند .

واژه CCHP آنطور که در سایت نیز عنوان شده به معنی تولید حرارت و برودت و انرژی الکتریکی به صورت همزمان میباشد.

برای احراز این امر متخصصان از نیروگاههای گازسوز استفاده کرده اند . حرارت خروجی از اگزاست این نیروگاهها به علاوه حرارت بدنه موتور برای ایجاد حرارت و برودت و استفاده در فضای ساختمان بکار میرود. روند استفاده از این گرما به این شکل میباشد که حرارت اگزاست و یا بدنه از مبدلهایی عبور داده میشوند که سبب گرم شدن آب میشود و این آبگرم به عنوان آبگرم مصرفی ساختمان یا برای گرمایش بکار میرود . برای تامین سرمایش ساختمان نیز گرمای نیروگاه به چیلر های جذبی انتقال پیدا میکند و آب سرد از چیلر دریافت میشود. انواع مختلفی از چیلر های جذبی در این نوع موتورخانه قابل بکارگیری است که به میزان توانایی کارفرما در تامین هزینه مالی و میزان سرمایش مورد نیاز و موارد مختلفی بستگی دارد به عنوان مثال میتوان تنها آب گرم بدنه ژنراتور را به چیلر جذبی آب گرم ارسال کرد  و یا اگزاست نیروگاه را مستقیما به چیلرهای اگزاست مستقیم که مشخصات فنی آن در سایت ارائه شده است متصل نمود و یا با اگزاست نیروگاه توسط یک مبدل آب را گرم نمود و آب گرم را به چیلر جذبی آبگرم ارسال نمود. تمام موارد ذکر شده بسته به نوع پروژه و کارایی و امکاناتی که در محل پروژه موجود است قابل بکار گیری میباشند و البته نیاز به مشاوره و بررسی شرایط به طور دقیق میباشد. موتورخانه موجود را که اصطلاحا موتور خانه مدرن میگویند در صورت استفاده از گرمای اگزاست و بدنه نیروگاه به موتورخانه ای با بازده ۹۰ درصد تبدیل خواهد شد که بازده بسیار مناسبی میباشد در صورتی که وقتی بازده موتورخانه های معمول در ایران بررسی شود بازده کل آن به ۵۰ درصد خواهد رسید. cchp بیش از همه در کشور آمریکا گسترش یافته است و کشور ما، ایران با وجود آنکه بیشترین منابع گازی جهان را داست در این خصوص سهم قابل قبولی از فناوری موتورخانه مدرن را دارا نمیباشد. این نیروگاه ها رامیتوان در فضایی کاملا جدا از ساختمانهای مسکونی در نظر گرفت و تنها با فروش برق به  شبکه توزیع کسب در آمد نمود که محاسبات کلی در آمد زایی این فناوری در سایت ارائه شده است ولی برای اینکه بازده بیشتری بتوان دریافت کرد بهتر است که این نیروگاهها در نزدیکی مجتمعهای مسکونی قرار گیرند تا بتوان از حرارت اگزاست و بدنه آن استفاده نمود و راندمان ۹۰ درصد را ایجاد کرد. یکی از نگرانی هایی که برای استفاده از این موتورها وجود دارد صدای آنهاست که در مناطق مسکونی سبب مزاحمت نشود که این مشکل با ایجاد فضایی سایلنس به راحتی حل میشود در واقع بنایی که قرار است دستگاه در آن قرار گیرد را سایلنت میسازند و در نهایت با قرار دادن دو در ورود پشت سر هم با شیشه های دو جداره ما هیچ صدایی در نزدیکی بنا نخواهیم شنید. این کار در برخی پروژه ها عملی شده و کاملا جوابگوست. مشکل دیگری که بسیاری از صاحبان مجتمع های تجاری یا مسکونی ممکن است با آن مواجه شوند کمبود جای کافی برای موتورخانه است در این خصوص این نیروگاهها را میتوان در زیر زمین و طبقات منفی جای داد و یا در سقف ساختمان ها نصب نمود و محدودیتی در این مورد وجود ندارد ولی باید در معماری بنا این دقت نظر به عمل آید تا در صورت بکار گیری موتورخانه در زیر زمین اگزاست متناسب برای دستگاه در نظر گرفته شود و در صورتی که تصمیم به استفاده از دستگاه در سقف ساختمان داریم، سقف تحمل وزن دستگاه را داشته باشد( یک دستگاه یک مگاواتی حدود ۱۵ تن وزن خواهد داشت)

خلاصه ای از برندها و کارایی موتور های مختلف:

تعداد معدودی از شرکتها در جهان وجود دارند که قادر به تولید موتورهای گاز سوز با کیفیت میباشند. از این میان شرکت mtu تاکنون بیشترین آمار نصب دستگاه در ایران را دارا بوده است که خود از زیر شاخه های برند رولز رویس میباشد. شرکت رولز رویس به طور اختصاصی برندی به نام bergen را نیز تولید میکند که جزو موتورهای دور متوسط میباشد و دارای کیفیتی بالاست این برند برای ناوگانهای دریایی ایتالیا و صنایع کشتی سازی و بسیاری از صنایع حساس بکار گرفته شده است. برندی دیگر در عرصه cat آمریکا است که به دلیل تحریمها کمتر در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.برندهای چینی نیز وجود دارند که چندان قابل رقابت به نظر نمیایند. WARTSILA, MVM, PSI  هم از دیگر برندها هستند. برندهای مختلف را میتوان در این عرصه نام برد ولیکن موضوع مهمتر تامین قطعات است که افرادی که در پی تاسیس نیروگاه خود تامین هستن باید به آن توجه خاصی نمایند و قبل از خرید حتما با مشاوران مورد وثوق خود مشورت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *