مقالات آموزشی

دیگ آب گرم ( Warm Water Boiler)

دیگ آب گرم ( Warm Water Boiler)

دیگ آب گرم( Warm Water Boiler)

دیگ یک مبدل حرارتی بسته می باشد که در آن اغلب دو سیال در دو قسمت مبدل در جریان می باشند یکی از این دو سیال به عنوان عامل گرم کننده و دیگر سیال به عنوان عامل گرم شونده می باشد، البته در بعضی از این نوع مبدل ها (دیگ ها) عامل گرم کننده می تواند یک المنت حرارتی و یا یک عامل تشعشعی (نور خورشید) و … باشد غالبا در دیگ هایی که سیال گرم شونده آب باشد این نوع دیگ ها را بویلر (boiler) می نامند که در آن سیال گرم شونده فاز های مختلف آب می باشد و می تواند به چهار صورت دیگر آب گرم ( Warm waterheat) دیگ آب داغ (hot water boiler) و دیگ بخار (Steam boiler) ونیز دیگ بخار داغ (super heater) بسته به کاربرد تعریف ،طراحی و ساخته شوند.

عموما نوع اول دیگ ها (warm water heater) کاربرد عمومی داشته و غالبا در صنایع ساختمانی از آن استفاده می شود و در سه نوع دیگر بیشتر کاربرد صنعتی دارند، در صورتی که به جای آب از سیال گرم شونده دیگر مانند گاز یا روغن استفاده شود معمولا این نوع دیگ ها را تحت عنوان thermal oil heater  یا  hot gas generator می نامند. که البته هرکدام از این نوع دیگ ها برای کاربرد خاصی طراحی و. ساخته می شوند.

بطور کلی روش های دیگری جهت تقسیم بندی های انواع دیگ نیز وجود دارد که می توان برای مثال بر اساس جنس موادتشکیل دهنده استراکچر دیگ و…. باشد، که عموما برای تقسیم بندی میتوان دیگ های از جنس چدن و نیز دیگ فولادی اشاره نمود که محصولات تولید این شرکت انواع دیگ های فولادی می باشند.

دیگ های فولادی در این شرکت از دو نوع لوله و پوسته و نیز دیگ دو جداره (بدون لوله ) میباشد که نوع لوله و پوسته در دو ساختار واترتیوب و فایر تولید می شوند.

دیگ فایر تیوپ (water tube)

در این نوع مبدل ها سیال عامل در داخل لوله جریان داشته و محصولات احتراق در خارج از آن قرار دارند. لوله های حامل سیال گرم یا بخار شونده به حالت موازی نسبت به هم قرار می گیرند.

دیگ فایر تیوپ(fire tube)

در این نوع مبدل ها محصولات احتراق در داخل لوله ها و جریان آب و بخار در پشت همین لوله ها و در داخل جداره عبور می کند.

دیگ بدون لوله(tube less)

در طرح دیگ بدون لوله این شرکت از هوای احتراق جهت عایق کاری دیگ استفاده شده، بطوریکه علاوه برهزینه کمتر جهت عایق کاری ، این عامل باعث پیش گرم شدن هوای احتراق می شود که در نهایت باعث افزایش راندمان حرارتی خواهد شد.

برخی از مشکلاتی که امروزه اکثر مشتریان بخصوص صنایع لا آن مواجه می باشند بهای تمام شده بالا ، ابعاد فضاگیر زیاد و مهم ترین آنها راندمان حرارتی پایین و عدم مصرف بهینه انرژی می باشد.

معمولا راندمان حرارتی دیگ های موجود از ۸۲% بالاتر نمی رود مگر اینکه مجهز به دستگاهی همانند اکونومایزر ، توربولاتور و سایر تجهیزات بهینه ساز انرژی باشد.

دیگ اسپیرال(spiral)

این نوع دیگ همانند دیگ بخار بدون لوله به صورت عمودی در دو پاس حرارتی طراحی و ساخته می شود به طوریکه پاس اول آن کوره به صورت عمودی و پاس دوم آن لوله های اسپیرال چند ردیفه می باشد. از آنجا که مسیر جریان گاز های حاصل از احتراق در لوله های اسپیرال طولانی می باشد و به خاطر دوار بودن آن (همانند دیگ های افقی صاف نیست) و نیز از پایین ترین نقطه دیگ خارج می شود راندمان حرارتی مناسب خود داشت و تقریبا کلیه مزایای دیگ عمودی بدون لوله را نیز دارد.

دیگ های آبگرم آترون:

در دونوع فایر تیوپ استوانه ای و فایر باکس و نیز عمودی بدون لوله طراحی و ساخته می شود. معمولا دیگ ها با ظرفیت حرارتی بالای ۵۰۰۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت به صورت فایر تیوپ استوانه ای و ظرفیت های کم تر به دو صورت دیگ های فایر باکس و دیگ های بدون لوله بسته به سفارش مشتری طراحی و ساخته می شود. لازم به توضیح است که دیگ های عمودی و فایر باکس آترون دارای راندمان حرارتی بالا تر از ۸۸% بدون استفاده از تجهیزات جانبی بازیافت انرژی می باشد.

مزایای دیگ های آبگرم آترون

*بهای تمام شده بسیار پایین به نسبت محصولات مشابه

*راندمان حرارتی بالا

*استفاده از مشعل هایی با طرح خاص

*استفاده از پره ها جهت افزایش نرخ انتقال حرارت

*استفاده از Air jacket  در دیگ های بدون لوله و لوله اسپیرال جهت پیش گرم نمودن هوای احتراق که سبب بالا رفتن راندمان حرارتی میگردد.

*ایجاد جهت غیر همسو در جریان سیال ها

*استفاده از متریال مقاوم تر به جای لوله در دیگ آب گرم بدون لوله

*تعمیرات و نگهداری بسیار آسان در صورت نیاز

*کاهش ذخیره آب اشباع در دیگ بخار و بالا رفتن سرعت بخاردهی

*طراحی و ساخت آن به گونه ای می باشد که به لحاظ ابعادی در مقابل با دیگ های موجود ابعاد فضا گیری کمتری اشغال میکند.

*نصب و راه اندازی ، تعمیر و نگه داری آن آسان و کم هزینه است.

بدنه دیگ به ضخامت کافی به وسیله مواد عایقی (پشم سرامیک با دانسیته ۱۲۸ kg/h  با گرید ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد) پوشش داده می شود و نگه دارنده آن بدون فاصله با عایق پوششی از جنس ورق گالوانیزه رنگی می باشد.

*استفاده از توربولاتور که باعث افزایش ظریب انتقال حرارت و افزایش ظرفیت دیگ می شود.

*قابلیت استفاده از لوله های پره دار.

*استفاده از محفظه احتراق موج دار(corrugated) برای تمامی ظرفیت ها باعث می شود که مقاومت مکانیکی کوره در اثر موج دار شدن افزایش پیدا کند. خصوصا برای دیگ های تحت فشار که محفظه احتراق نیاز به ضخامت بیشتری دارد با استفاده از کاروگیت با ضخامت های کمتر نیز پاسخگو می باشد.

*کلیه ورق های مصرفی در ساخت دیگ بخار از نوع ورق آتشخور DIN17155-17MN4 می باشد این نوع ورق مخصوص ساخت دیگ های آب داغ و آبگرم بوده و از استحکام کششی بالایی برخوردار است.

*لوله های مصرفی تماما از نوع بدون درز آتش خوار و طبق استاندارد DIN17175-ST35.8 میباشد.

*جوشکاری مطابق با PQRوWPS طراحی شده و جوشکاران مطابق استاندارد EN287 مورد آزمون صلاحیت جوش قرار گرفته اند و دارای گواهینامه صلاحیت جوشکاری میباشند.

*قابلیت کارکرد با انواع سوخت های فسیلی.

*قابلیت استفاده از رکوپراتور و اکونومایزر برای کاهش مصرف انرژی و پیش گرمایش سیال.

*دارای تابلو کنترل قدرت و فرمان هوشمند و قابل اتصال به BMS .

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *